Pripreme za polazak u školu
Iskustva pokazuju da je prilagođavanje djeteta na zahtjeve koje škola pred njega postavlja, mnogo lakše kada je prisutna podrška i pomoć roditelja.
Polazak u školu jedan je od prelomnih događaja u životu djeteta, period kada završava predškolsko, a počinje školsko razdoblje. To je vrijeme kada bezbrižnu dječiju igru zamjenjuju određene školske obaveze, red, rad i disciplina, vrijeme odvajanja djeteta od roditelja i privikavanja na novu sredinu i nove nepoznate osobe. Da bi dijete što bezbolnije prebrodilo te promjene i prihvatilo nove obaveze, potrebna je prethodna kvalitetna priprema djeteta, koju provode roditelji, vrtić i „mala škola”.
Kako će dijete prihvatiti školu, školske obaveze, vršnjake, učitelja, ovisi o njegovoj pripremljenosti za školu, ali i o prijemu, posebno prvoga dana u školi, o njegovoj prihvaćenosti od vršnjaka i o umijeću učitelja da pridobije njegovo povjerenje i ljubav, da s njim uspostavi topao i prijateljski odnos, dobru komunikaciju, da ga uključi među vršnjake, da organizuje razne igre u kojima će ono aktivno sudjelovati.
Polazak prvačića u školu donosi njegovim roditeljima brojne dileme, uzbuđenja, brige, probleme, radosti… Kako se prvačići osjećaju, čemu se raduju, čega se plaše, o čemu razmišljaju, šta istražuju? Jesu li njihove nade i očekivanja ispunjeni ili iznevjereni? Jesu li razočarani ili ipak ugodno iznenađeni; šta se još sve događa u njihovim glavicama?
Djeca koja su u porodici naviknuta na rad, red, disciplinu i uredno izvršavanje svojih obaveza i zadaća, znatno lakše, bezbolnije i uspješnije prihvataju sistem školskih obaveza, zadaća, disciplinu i režim koji im škola nameće. Za djecu koja su bila razmažena i prezaštićena, kod kojih roditelji nisu razvili korisne navike i ponašanja, integracija među vršnjake i privikavanje na školsku sredinu, predstavljat će velik problem, ali i veliki pritisak. Ona se ne distanciraju od vršnjaka zato što to žele, niti izbjegavaju obaveze zato što su loša, već zato što ih roditelji za to nisu osposobili i pripremili.
Djeca koja su bila uključena u vrtiće u velikoj su prednosti, jer znaju na prirodan način uspostaviti relativno uspješne i stabilne odnose te zdravu komunikaciju s drugim učenicima, boriti se za svoje pozicije i status u grupi. Oni nemaju problema odvajanja od roditelja na određeno vrijeme, naučeni su na red, rad i disciplinu, usvojili su važne socijalne vještine i motivisani su za početak školovanja, pa polazak u školu očekuju s posebnom radošću. U školi relativno lako pronalaze vršnjake za igru, razne aktivnosti, druženje, razgovor, sjedenje u klupi…
Veoma važno za djecu je da roditelji, prije polaska u školu, s djetetom nekoliko puta odu u školu, pokažu im put, pouče ih opreznosti pri prelasku ulice, upoznaju ih s učiteljem…
Nekoliko savjeta koji roditeljima mogu olakšati pripremanje djece za polazak u školu:
♦ prisustvujte svakom pripremnom roditeljskom sastanku
♦ razgovarajte s odgajateljima, psihologom ili direktorom vrtića o svojim nedoumicama vezanim za djetetovu zrelost i prelaz iz vrtića u školu
♦ postepeno potaknite zanimanje djeteta za školu (pozitivni primjeri iz vlastitog školovanja...)
♦ na vrijeme i mirno izvršite neophodne „tehničke” pripreme:
- na vrijeme obavijestite dijete o promjenama (novi dnevni ritam, ko će brinuti o njemu dok roditelji rade, važni telefonski brojevi i druge stvari važne za djetetovu sigurnost)
- dogovorite se i zajedno nabavite torbu, potreban pribor, odjeću i obuću
- uvježbajte s djetetom put do škole (podsjetite na važna pravila u saobraćaju i kome se može obratiti za pomoć)
- ostavite nekoliko dana godišnjeg odmora za prve školske dane i pokažite kako ste sretni i ponosni na svog đaka prvaka
♦ razvijajte radne navike djeteta u izvršavanju školskih obaveza (ustrajnost, upornost...)
♦ govorite pozitivno o različitostima među djecom – svako nešto zna i svako je u nečem uspješan).
Ne zaboravite da polaskom djeteta u školu ne prestaje njegova potreba za igrom, zato se družite i igrajte s njim. Sada ste mu najpotrebniji.
Sretno!